Prognóza: Jak se budou hýbat ceny elektřiny v roce 2024?

Energetické trhy naznačují, že ceny energií se budou i nadále udržovat na vysoké úrovni. S koncem roku 2023 přichází ukončení vládního zastropování cen a pro řadu domácností také konec fixovaných cen energií. Ačkoliv cena elektřiny na burze klesá, zvyšující se poplatky za distribuci a nové poplatky za obnovitelné zdroje, které začnou platit od ledna 2024, tento pokles vyrovnávají.

 

Příčiny zdražování elektrické energie

Od začátku roku 2022 jsme svědky bezprecedentního vzestupu cen elektřiny. Tento kontinuální růst je způsobený kombinací hned několika mimořádných událostí, které v posledních letech eskalovaly. Mezi tynejzásadnější můžeme zařadit dopady pandemie, vojenský konflikt na Ukrajině, odstavování jaderných elektráren ve středoevropském regionu nebo nárůst cen emisních povolenek, které tvoří až dvě třetiny ceny elektřiny.

 

Nejistá budoucnost a jak se připravit

Jak se budou v příštím roce pohybovat ceny elektřiny, předpovědět s naprostou jistotou pochopitelně nelze. I přes očekávanou postupnou stabilizaci trhu, se ale ceny pravděpodobně udrží nad úrovněmi cen z roku 2021. Odborníci doporučují investovat do úsporných opatření a výroby vlastní elektřiny, například pomocí tepelných čerpadel a fotovoltaických systémů.

 

Dopady na spotřebitele a jak se bránit vysokým nákladům

Přestože ceny elektřiny na burze klesají, spotřebitelé zatím výrazné snížení cen nevidí. Může za to především nejistota na trhu a zpoždění v promítání těchto změn do maloobchodních cen. S blížícím se rokem 2024 a zvýšením poplatků za distribuci a za obnovitelné zdroje, koncové ceny energií zřejmě klesat nebudou.

 

Chraňte se před vysokými náklady na energie

S rokem 2024 přichází zvýšení regulované složky elektřiny o 71 %, což znamená zdražení přibližně o 1 400 Kč za MWh. Ovlivnit regulovanou složku a snížit výdaje za energie můžete efektivním řízením spotřeby. Nižší spotřeba znamená i nižší regulovanou složku elektřiny. Ale nemusíte přitom ubírat ze svého komfortu, zvažte spíše investici do účinnějších a úspornějších řešení. Prozkoumejte naši nabídku fotovoltaických elektráren a tepelných čerpadel.

nezávazná poptávka

Navrhneme optimální

řešení i
pro vás

Abychom vám mohli dát přesnou nabídku, je třeba znát vaše konkrétní požadavky a některé specifikace nemovitosti.

Zanechte nám na sebe prosím kontakt a my se vám do tří dnů ozveme zpět, abychom společně navrhli nejefektivnější řešení.