Přejeme vám energií nabité Vánoce a šťastný nový rok

Vánoční stromeček možná má německé kořeny, ale jiskřivá světýlka, která ho zdobí každý prosinec, jsou čistě americký vynález. Od geniální marketingové strategie Thomase Edisona až po virální show „Wizards of Winter“ Carsona Williamse, tady je pár zajímavostí o vánočních světýlkách, které vás zahřejí během sváteční sezóny.

 

Za první vánoční světelnou show stál Thomas Edison

Aby splnil svůj slib a elektrifikoval dolní Manhattan, Thomas Edison v roce 1880 upoutal pozornost na svou žárovku neobvyklým způsobem. Tento PR mág položil osm mil podzemního kabelu, aby napájel řetězy světel kolem své laboratoře v New Jersey. Cestující mezi New Yorkem a Philadelphií byli ohromeni zářícími poli natolik, že jeden reportér označil Edisona za „kouzelníka“ a popsal to jako „pohádkovou zemi světel“.

 

Edward H. Johnson vytvořil první elektricky osvětlený vánoční strom

O dva roky později, v roce 1882, Edison zřídil centrální elektrárnu na Pearl Street v Manhattanu. Jeho přítel a kolega Edward H. Johnson ozdobil první vánoční strom 80 blikajícími červenými, bílými a modrými elektrickými světly ve svém domě na Páté avenue. Aby to bylo ještě epičtější, strom stál na otáčecím boxu, který se každých 10 sekund točil. Reportér z Detroit Post and Tribune napsal, že „nemusím vám říkat, že jiskřící stromek byl krásný pohled – těžko si představit něco krásnějšího… Strom se točil pomocí malé skryté kliky pod podlahou, který se otáčel elektricitou. Byla to nádherná přehlídka.“

 

Grover Cleveland byl první prezident, který měl na Vánoce stromek s elektrickými žárovkami

Benjamin Harrison měl jako první vánoční stromek v Bílém domě v roce 1889, ale až v roce 1895, čtyři roky po elektrifikaci Bílého domu, požádal Grover Cleveland, aby byl stromek prezidentské rodiny zdoben stovkami barevných žárovek. Dvacátýdruhý a čtyřiadvacátý prezident je považován za toho, kdo přiblížil veřejnost k myšlence elektrických vánočních světel. Je potřeba zdůraznit, že v té době mnoho lidí elektřině nedůvěřovalo a obávalo se, že nebezpečné výpary proniknou do jejich domovů skrze světla a kabely.

 

Vánoční světla byla drahá, opravdu drahá

Do roku 1900 mohlo stát až 300 dolarů (dnes asi 10.000 dolarů!) zaplatit za světla, generátor a služby elektrikáře, aby osvítili vánoční stromek elektrickými světly. Průlom nastal v roce 1903, kdy General Electric (vzniklá sloučením s Edisonovou továrnou) nabídla první předem zapojené osmisvětelné řetězy. Když se GE pokusila patentovat své vánoční „festony“, byla jejich žádost o patent zamítnuta, protože produkt byl založen na znalostech, které měli obyčejní elektrikáři. Jakmile se trh otevřel, další firmy a vynálezci začali vyrábět vlastní řetězy světel na stromeček a tak se zrodil americký trh s vánočními světly.

 

Vánoční světla pomohl zpopularizovat patnáctiletý chlapec

Inspirací mu byl tragický požár, který způsobily svíčky zdobící vánoční strom. Tehdy teenager Albert Sadacca navrhl zavést osvětlení, které prodávali jeho rodiče, pro vánoční stromky. I když se první rok prodalo pouze sto řad, jakmile Sadacca napadlo nabarvit žárovky na červeno, zeleno a další barvy, obchod se rozjel. Sadacca posléze založil National Outfit Manufacturers Association, obchodní skupinu několika malých společností, která se v roce 1926 sloučila do společnosti NOMA Electric Company. NOMA se stala největším výrobcem vánočních světel na světě a její dominance trvala až do poloviny 60. let.

 

První světýlka byla dosti nákladná

Mnoho prvních figurálních žárovek bylo vyfouknutých z forem, které se používaly i na výrobu skleněných ozdob, a potom je malovali výrobci hraček. Barva často odpadávala kvůli stálému rozpínání a smršťování skla (způsobenému teplem vznikajícím při svícení), takže se obvykle používalo mléčné sklo, aby byl odpadávající nátěr méně nápadný.

 

Guinnessův světový rekord pro „nejvíce světel na rezidenčním objektu“ patří rodině v New Yorku

Rodina Gayových v roce 2014 rozsvítila kolem svého domu v LaGrangeville, New York, 601.736 světel, aby nazpět získali Guinnessův světový rekord pro nejvíce světel na rezidenčním objektu. Instalace nastavená na více než 200 písní získala korunu s pomocí Ritz Crackers, kteří přispěli 200.000 světly.

 

Zábavní park v Japonsku drží rekord za „nejvíce světel na umělém vánočním stromě“

Universal Studios Japonsko v Ósace v listopadu 2022 překonalo svůj vlastní Guinnessův světový rekord pro nejvíce světel na umělém vánočním stromě. Jejich oslnivá výzdoba obsahovala 612.000 světel. Tato společnost překonává svůj vlastní rekord každoročně již od roku 2011. Kolik světýlek rozsvítili v roce letošním, zatím bohužel není známo.

 

Elektrikář z Ohaia udělal ze skladby Trans-Siberian Orchestra vánoční hit díky své světelné show

Carson Williams z Masonu v Ohiu strávil téměř dva měsíce programováním 25.000 světel na píseň „Wizards in Winter“ od Trans-Siberian Orchestra, kterou přenášel přes FM kanál. Jeho vánoční světelná show se stala jedním z prvních virálních videí na YouTube v roce 2005. „Všechny nás šokovalo, jak to začalo žít vlastním životem,“ řekl člen této kapely Paul O’Neill. „Když jdete do Disney World nebo MGM, všechna světla jsou synchronizována s hudbou Trans-Siberian Orchestra.“

nezávazná poptávka

Navrhneme optimální

řešení i
pro vás

Abychom vám mohli dát přesnou nabídku, je třeba znát vaše konkrétní požadavky a některé specifikace nemovitosti.

Zanechte nám na sebe prosím kontakt a my se vám do tří dnů ozveme zpět, abychom společně navrhli nejefektivnější řešení.