7 největších zajímavostí v oblasti udržitelné energie

Věděli jste, že vaše nedělní projížďka, taneční kreace nebo dokonce sklenička piva mohou napájet svět? Obnovitelná energie jde dál, než si myslíte, a mění hranice toho, co považujeme za možné. Od slunečních silnic po energii z tanečních podlah, laboratoří a dokonce i z odpadu – udržitelnost nabírá na obrátkách! Chcete zjistit více? Pročtěte si našich 7 největších zajímavostí v oblasti udržitelné energie. Nechte se inspirovat a připojte se k zelené revoluci! 

 

Solární silnice

Slyšeli jste už někdy o slunečních silnicích? Ano, čtete správně. Silnic vyrobených ze solárních panelů, které vyrábějí elektřinu během vaší jízdy. 

Nizozemsko se může chlubit svou první solární cyklostezkou SolaRoad od roku 2014, a dnes si již můžete užít jízdu např. na kolečkových bruslích po slunečních silnicích v několika zemích světa. 

Už to vidíte, jak silnice pod vámi vyrábí energii, zatímco si užíváte svou nedělní projížďku?

 

Světlo z laboratoří

Dalším fascinujícím průkopníkem v oblasti udržitelné energie je bioluminiscenční rostlina.

Vědci z MIT využili biotechnologii, aby modifikovali rostliny tak, aby svítily v noci, a vytvořili tak přirozené osvětlení.

Možná jednoho dne budeme mít na svých nočních stolcích ne lampy, ale květináče, které budou v noci svítit. Co říkáte, sázíte na tuhle zářící budoucnost?

 

Energie z tance

Představte si, že jste na koncertě nebo na festivalu, tančíte a zároveň vyrábíte elektřinu. 

Některé evropské kluby již využívají taneční podlahy vybavené piezoelektrickými senzory, které vyrábějí energii z pohybu lidí.

Příště, až zase budete tančit tak, jako by vás nikdo nemohl vidět, si uvědomte, že možná i díky vám a vašim tanečním kreacím jede mixážní pult, svítí stroboskopy a duní basy.

 

Pivní energie

Milujete pivo? Co takhle využít jeho výrobu pro něco více než jen pro radost z pití? 

Některé pivovary po celém světě již začaly využívat odpadní vodu z výroby piva k výrobě bioplynu, který se pak používá k výrobě elektřiny. 

Takže příště, až si budete pochutnávat na skleničce vašeho oblíbeného moku, můžete si připít i na to, že vaše pivo svítí světlem udržitelnosti – a to vám rozhodně přidá důvod k oslavě na každé párty!

 

Ekologické fitko

Stejně jako taneční podlahy mohou generovat energii, i hodina spinningu může nabíjet baterie. 

Některá fitness centra využívají speciální stroje, které přeměňují vaše fyzické úsilí na elektrickou energii. Příští hodina na běžícím pásu může posloužit nejen pro vaše tělo, ale také pro dobrou věc. 

Máte pocit, že jste unaveni? No tak, ještě jeden kilometr, ať se ten světelný řetězec nabije!

 

Vlnové elektrárny

Necháváte se také rádi unášet zvukem mořských vln? Což takhle využít jejich energii? 

Díky pokročilé technologii jsou dnes v některých částech světa v provozu vlnové elektrárny. Tyto nádherné stroje dokážou přeměnit kolébání oceánu na čistou, obnovitelnou energii. 

Mořské vlny nyní nejen hladí naše duše, ale také napájejí naše domovy. Příroda je přece jen ten nejlepší inženýr!

 

Energie z odpadu

Zatímco odpad obecně považujeme za problém, inovátoři ve Švédsku na něj koukají jako na příležitost. 

Tato skandinávská země vyrábí energii ze spalování odpadu a dokonce musí dovážet odpad z jiných zemí, protože sama už si nedokáže vyprodukovat dostatek. 

Zkuste si na příštím obědě představit, jak zbytky jídla z vašeho talíře jdou napájet celé město. To je přece jenom vtipnější než  kompost, no ne?

 

Tak to je náš seznam sedmi nejzajímavějších faktů o udržitelné energii. 

Doufáme, že vám dal nový pohled na to, jak můžeme využívat energii, a možná vás inspiroval k nějakým novým nápadům. Koneckonců, svět udržitelné energie je plný překvapení a inovací. 

Kdo ví, co přijde příště? Možná budeme brzy vyrábět energii z úsměvů!

nezávazná poptávka

Navrhneme optimální

řešení i
pro vás

Abychom vám mohli dát přesnou nabídku, je třeba znát vaše konkrétní požadavky a některé specifikace nemovitosti.

Zanechte nám na sebe prosím kontakt a my se vám do tří dnů ozveme zpět, abychom společně navrhli nejefektivnější řešení.