5 největších mýtů o fotovoltaických elektrárnách

Fotovoltaické elektrárny se stávají stále populárnějšími zdroji obnovitelné energie, ale přesto kolem nich stále existuje řada mýtů, balastu a polopravd. Pojďme se podívat na ty nejčastější. V tomto článku se pokusíme rozlousknout pět nejčastějších mýtů o fotovoltaických elektrárnách a přinést světlo do tohoto tématu.

 

Fotovoltaika znečišťuje životní prostředí ještě více než tradiční zdroje energie

Ano. Akorát, že vůbec.

Fotovoltaické elektrárny produkují čistou energii bez emisí skleníkových plynů nebo jiných znečišťujících látek během provozu.

Navíc, instalace fotovoltaických elektráren může snížit závislost na fosilních palivech, což může mít pozitivní vliv na kvalitu ovzduší a vodních zdrojů.

 

Střecha musí být orientována na jih

Zkosená střecha směrem na jih je samozřejmě optimální. Ale panely mohou být instalovány také na rovných střechách i na střechách směřujících na západ nebo na východ.

Ideální sklon je mezi 20 až 30 stupni, tento sklon umožňuje maximální využití slunečního záření a tím i větší produkci elektřiny.

 

Teď je to drahý, počkáme, až ceny půjdou dolů

V porovnání s lety minulými ceny panelů stouply – ačkoliv předtím dlouhodobě klesaly. A to je právě ten důvod, proč si lidé často myslí, že je dobré počkat si, až se cena fotovoltaiky zase sníží.

Želbohu, cena fotovoltaických komponentů naposledy mírně klesala na konci roku 2020. Od té doby neustále roste a nic nenasvědčuje tomu, že by se tento trend měl měnit.

 

Pořídím si fotovoltaiku a budu topit jako král

Toto bývá podle našich zkušeností asi nejčastější mýtus a mylné očekávání napříč širokou veřejností. Fotovoltaika produkuje elektrickou energii, ale nevytápí přímo dům. Fotovoltaika navíc vyrábí nejvíce energie v měsících, kdy potřebujete topit nejméně a naopak.

Nicméně, existují způsoby, jak využít elektrickou energii z fotovoltaické elektrárny k vytápění domu – nejčastějším způsobem je využití solární energie pro provoz tepelného čerpadla.

 

Dneska to podepíšem a zejtra vyrábíme elektřinu

Poptávka momentálně několikanásobně přesahuje poptávku. Na komponenty a další materiál je dlouhá čekací doba, navíc mějte na paměti, že některé kroky a s nimi spojené lhůty nemohou instalační firmy ovlivnit.

Počítejte s tím, že v ideálním případě uplyne od podpisu smlouvy do prvních vyrobených kilowatthodin čtyři až šest měsíců.

nezávazná poptávka

Navrhneme optimální

řešení i
pro vás

Abychom vám mohli dát přesnou nabídku, je třeba znát vaše konkrétní požadavky a některé specifikace nemovitosti.

Zanechte nám na sebe prosím kontakt a my se vám do tří dnů ozveme zpět, abychom společně navrhli nejefektivnější řešení.