Často kladené otázky

Víme, jak složité otázky naše odvětví nabízí. Přichystali jsme proto seznam nejčastějších otázek, na které se nás zákazníci ptají.

Můžete zkusit štěstí, jestli mezi nimi najdete i tu svou.Pakliže máte více specifický dotaz, neváhejte nám kdykoliv napsat nebo zavolat.

aberg-energy-header-faq

Fotovoltaické elektrárny

Jednotka kWp se používá k měření výkonu fotovoltaických panelů. Tímto označením zkracujeme metriku „kilowatt peak“, jež označuje maximální možný výkon panelů při optimálních podmínkách, například při přímém slunečním světle za bezoblačného letního dne. Tato jednotka se používá k určení velikosti fotovoltaického systému a k porovnání výkonu různých panelů.

Celkovou délku procesu ovlivňuje především vyřizování administrativy (povolení ČEZ/Eon/PRE o připojení zdroje, revize, konečné připojení na síť) což je v řádech několika týdnů až měsíců. Po celou dobu vás budeme ovšem informovat, na čem zrovna pracujeme. Samotná instalace elektrárny je velmi rychlá a snadná. Pohybuje se zhruba v délce od 1-2 dnů u instalací na rodinný dům, vždy v předem dohodnutém termínu.

Výkon FVE by měl odpovídat spotřebě domu, možnosti akumulace nebo jiného řízení spotřeby (bojler, bazén, klimatizace). Dále je potřeba splnit dotační podmínky minimálně 70 % spotřeby z vyrobené elektřiny. Limitem je velikost a umístění střechy vašeho domu (1 panel má plochu cca 1,6m² a optimální umístění je jih, jihovýchod až jihozápad). Dalším limitem je maximální výkon FVE do 10 kWp, kde nemusíme žádat o provozní licenci. Naším cílem je vždy, aby zákazník dostal nejlepší poměr cena/ výkon/ dotace. Proto tedy nabízíme celou škálu fotovoltaických elektráren na klíč již od 2,1 kWp, až po komplexní systémy s velkou kapacitou baterií o max. výkonu 9,6 kWp. Vždy Vám spočítáme a naprojektujeme fotovoltaickou elektrárnu přesně pro Váš dům.

Výrobci udávají životnost fotovoltaických systémů delší než 30 let. Účinnost FV panelů se v průběhu jejich životnosti může snižovat, společně s výrobcem našich fotovoltaických panelů však výkonnostní zárukou garantujeme 90% účinnost po 12 letech a 80% účinnost panelu po 25 letech. Rozšířenou záruka proti výrobním vadám panelů dáváme zákazníkům 12 let.

O kvalitě naší realizované technologie jsme opravdu přesvědčeni a proto nabízíme nadstandardní záruky. 12 let na provozní závady na fotovoltaické panely, na výkon fotovoltaických panelů: 90 % jmenovitého výkonu po dobu 12 let; 25 let na 80 % jmenovitého výkonu. Na střídač a baterie 10 let (při uzavření servisní smlouvy) a na instalační práci 3 roky. Na celkovou konstrukci poskytujeme záruku 10 let. Samozřejmostí je jak záruční, tak pozáruční servis. Můžete tedy bez starostí dlouhá léta jen odebírat zdarma čistou energii a ostatní nechat na nás.

To záleží na instalovaném výkonu a na tom, kam směrujeme přebytky. Zda na ohřev teplé vody v bojleru nebo do bateriového úložiště. Nejlevnější fotovoltaiku lze pořídit už za 60.000 Kč, odečtení dotace.

Dotace za fotovoltaickou elektrárnu se pohybuje ve výši max. 50 % pořizovací ceny. Nicméně rozhodující je typ elektrárny. U elektrárny s přebytky do vody můžete získat max. 60.000 Kč a u elektrárny s bateriovým úložištěm můžete získat až 155.000 Kč. Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj mají 10% zvýhodnění. Tedy až 170.000 Kč. Více o dotacích na webu Nová zelená úsporám.

Ano, obchodní zástupce si s Vámi popovídá, aby zjistil všechny informace potřebné k tomu, aby fotovoltaická elektrárna byla ušitá přesně Vám na míru. I dotaci vyřídíme za Vás. Vše tzv. „na klíč“.

Ano, navrhujeme systémy, které odpovídají požadované dotaci, k fyzické instalaci dochází až po schválení žádané dotace.

Záleží na její velikosti a typu. Průměrně se návratnost pohybuje od 7 do 20 let.

Vzhledem k tomu, že topit potřebujete převážně v zimě, kdy sluníčko tolik nesvítí a jsou výrazně kratší dny, vyrobená energie vám určitě nepostačí k vytápění.

Přibližně 20 % „letního“ výkonu.

Velikost baterie je přibližně 44×41×9 cm. Velikost fotovoltaického panelu 160×100×4 cm

Pokud máte elektrárnu s přebytky do teplé vody, můžete si dokoupit i bateriové úložiště. Můžeme vám podat druhou žádost o dotaci na tzv. rozšíření. Tento postup ale může být finančně náročný a je lepší s tímto záměr počítat předem.

Samotná instalace fotovoltaické elektrárny na rodinný dům trvá cca 1 až 2 dny, před instalací není obvykle potřeba nic chystat, trasy kabelových tras většinou navrhnou přímo technici na místě případně s vámi byly konzultovány při návštěvě obchodníka. Pokud dům teprve stavíte nebo plánujete stačí nachystat kabelovou trasu od střechy k měniči.

Tepelná čerpadla

Je nejvyšší čas. V letošním roce je poslední šance získat příspěvek na výměnu starého kotle. Příspěvek může být až 127 500 Kč.

Získáte úsporný zdroj vytápění a uděláte něco pro přírodu. Tepelné čerpadlo nepráší, nemusíte mu shánět palivo a zatopíte si na teplotu, kterou si sami určíte.

Na tepelné čerpadlo dostanete záruku 7 let, můžete tedy být v klidu. Průměrná životnost celého systému je 15-25 let.

Dotaci získáte, pokud vlastníte rodinný dům a nahrazovaným zdrojem vytápění je kotel na uhlí s ručním přikládáním.